Kom som du er den 21. april, hvis du er til gedigen, velspillet blues. Her kan du møde de herrer Theessink & Møller. Hver for sig er de kapaciteter i genren. Sammen er de en feinschmecker-oplevelse, der giver både gåsehud og smil på læben.
Den kompetente bluesduo er garant for en intens og medrivende koncert. Repertoiret består af sange fra Hans Theessinks fyldige bagkatalog krydret med numre fra den traditionelle blues root genre, som duoen mestrer så flot. Fremført med Theessinks dybe, varme baryton går det lige i eftertænksomme blueshjerter.
Både Hans Theessink og Knud Møller har i deres respektive hjemlande, Østrig og Danmark høstet diverse priser og anerkendelser. Knud Møller har, blandt andet, opnået prisen som ”Årets danske instrumentalist”. Hans Theessink har – flere gange – vundet den østrigske ”Amadeus Music Award” for bedste udgivelse i kategorien Jazz World Blues.
Priser de er glade for og stolte af, men selv sætter de allermest pris på bluesmusikken. At spille den og være i den – sammen med publikum. Det er DET, de brænder for, og DET, der brænder igennem, når de er sammen.
Oplev:
Hans Theessink på vokal og guitar samt
Knud Møller på guitar og kor
De kommen nemlig til Kulturstafetten på Toftebjerg tirsdag 21. april 2026, kl. 19:30. Det koster kun 200 / 250 kr. for billet, som du køber (før – eller sammen med – din nabo) lige her. Og er du sulten inden koncerten, kan maden købes i husets café.
Del indhold via Facebook >